Logowanie
Licznik odwiedzin
516460
Dezynsekcja jest to zespół czynności mających na celu tępienie szkodliwych owadów.
Wyróżnia się owady szkodliwe pod względem gospodarczym, sanitarno - epidemiologicznym oraz owady dokuczliwe. Do pierwszej grupy należą owady bezpośrednio niszczące, np.: magazynowe produkty roślinne, drewno, tkaniny.
Owadami szkodliwymi pod względem sanitarno - epidemiologicznym są te, które przenoszą choroby zakaźne, natomiast dokuczliwymi te, które uniemożliwiają ludziom wypoczynek lub pracę.
owadoszczelność pomieszczeń.
higiena pomieszczeń.
Ze względu na sposób przedostawania się substancji aktywnej preparatu do ciała owada wyróżnia się:
- insektycydy kontaktowe - wchłaniane przez powłoki zewnętrzne,
- insektycydy pokarmowe - wchłaniane przez przewód pokarmowy,
- insektycydy fumigujące - wchłaniane przez drogi oddechowe.
I Grupa:
Chlorowane węglowodory (związki polichlorkowe): DDT i Lindan, które zostały dawno temu wycofane.
II Grupa:
Związki fosforoorganiczne. Są to estry kwasów fosforowych i tiofosforowych. Do tej grupy zaliczamy m. in. azametiofos, chloropiryfos, dichlorofos (DDVP) fenitrotion, malation, które też zostały wycofane. DDVP zakazano z dniem 1 listopada 2012 roku
III Grupa:
Karbaminiany. Wiele związków z tej grupy charakteryzuje selektywna toksyczność w stosunku do różnych owadów, np. karbaryl jest skuteczny przeciw karaczanom, a słabo działa na muchy. Do karbaminianów należą substancje aktywne takie jak bendiokarb, dioksakarb, karbaryl, propoksur. Wiele produktów biobójczych przeznaczonych do zwalczania owadów zawierających karbaminiany zostało wycofanych z użycia.
IV Grupa:
Naturalne pyretryny posiadają dobre właściwości owadobójcze, są bardzo toksyczne dla pszczół i ryb, ale są niskotoksyczne dla ssaków. W latach 70-tych ubiegłego wieku zsyntezowano związki o podobnej do pyretryn budowie i właściwościach owadobójczych, ale charakteryzują się większą trwałością. Nazwano je pyretroidami. Są to estry kwasu chryzantemowego i alkoholu o różnej budowie. W preparatach pyretroidowych stosuje się substancje aktywne takie jak: alletryna, alfacypermetryna, cypermetryna, deltametryna, tetrametryna, tralometryna i inne.
Obecnie do zabiegów dezynsekcji wybieramy coraz częściej produkty biobójcze z substancją aktywną należącą do grupy inhibitorów syntezy chityny, neonikotynoidów i makrocyklicznych laktonów.