ZABYTKOWY POTRZASK GIN TRAP

HISTORICAL TRAP GIN TRAP

Zabytkowy potrzask angielski, Gin Trap tzw. żelazo talerzowe. Potrzask jest w umownym rozmiarze 5 cali ze sprężyną w środku  i okrągłym talerzem na przynętę. Ten typ pułapki był stosowany do odławiania ptaków drapieżnych. Potrzaski Gin Trap ze względu na swoje okrucieństwo zostały w Anglii w 1904 roku zabronione w stosowaniu na słupach. Często też w okresie I wojny i później ten typ potrzasku był wykorzystywany do odłowu ptaków drapieżnych. Farmerzy mocowali taki potrzask na wysokim słupie i łapali jjastrzębie i sokoły, które porywały kury i kurczęta z podwórza. Ustawa zabraniała stawiania pułapek na słupach, ale nie zabraniała stawiania ich na ziemi. Złapanie sokoła to dla farmera były duże pieniądze od sokolnika. Następne obostrzenia wystąpiły w 1956 roku aby doprowadzić do całkowitego zakazu stosowania w Europie wszelkich potrzasków od 31 lipca 1958 roku. Stosowano jeszcze potrzaski w celach kłusowniczych, na dziką zwierzynę, lecz bardzo często w pułapkę chwytały się zwierzęta domowe a nawet dzieci beztrosko bawiące się w lesie, czy w okolicach domu. Od 1 stycznia 1995 roku obowiązuje zakaz stosowania wszelkich potrzasków na terenie Unii Europejskiej Rozp. WE o pułapkach VO 3254/91 z 4 listopada 1991 roku, które nie zabrania posiadania takich muzealnych eksponatów. Natomiast Rozporządzenie zabrania handlu skórkami zwierząt złapanych za pomocą niehumanitarnych pułapek. To historyczny eksponat.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Leszek Teschner Firma “FRODO” z Poznania. Nr ewidencyjny 1533.