PUŁAPKA PLASTIKOWA NA MUCHY

PLASTIC FLY TRAP

Plastikowa pułapka na muchy, wykonana na wzór starych pułapek szklanych, z otworem wlotowym od spodu. Ulepszona technicznie, ponieważ podzielono ją na dwie części, co umożliwia łatwe mycie pułapki. Do środka pułapki wlewano wodę z odrobiną mydła aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody. Stosowano dwie metody wystawiania pułapki, pierwsza to na papierze wykładano atrakcyjną słodką przynętę, miód albo konfiturę, albo kawałek świeżego surowego mięsa które zwabi muchę plujkę (Calliphora vicina). Dopiero na ten papier z przynętę stawiano pułapką z wodą mydlaną, zapach słodkiej przynęty, wabił muchy, które podchodziły do przynęty, a gdy chciały odlecieć w górę, wlatywały do środka przez dolny otwór. Latały tak długo, aż opadły z sił i wpadały w wodę mydlaną. Eksponat ma 15 cm wysokości i 18 cm  średnicy. Otwór dolny jest duży jak na takie pułapki i wynosi 7 cm. Eksponat posiada w górnej części plastikowy uchwyt, co sugeruje, że pułapka jest przystosowana do wyłapywania owadów również w pozycji wiszącej, wtedy należy ją stosować w nienasłonecznionych miejscach, a przynętę umieszczać w górnej wewnętrznej części pułapki. Bardzo ładny i rzadki eksponat. Na dolnej części napis "ZINSLI ILANZ" i Werkzeuge Maschinen i nr telefonu. Zinsli to sieć sklepów narzędziowych a Ilanz to miasto w Szwajcarii, pułapka przywieziona właśnie ze Szwajcarii.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Krzysztof Karpiński z firmy “DEZ-DER” z Łopacianki. Nr ewidencyjny 1703.