PUŁAPKA WIĘCIERZOWA NA MYSZY

Stara pułapka na myszy typu "więcierzowa"  To nieduża stara pułapka na myszy. Pułapka jest zaliczana do pułapek żywołownych. Otwór w dnie pułapki służy do uwalniania złapanych szkodników i wypuszczania ich w znacznej odległości od naszych zabudowań. Pułapka ma 12,5 cm średnicy i 9,5 cm wysokości. Nazwa więcierz pochodzi od nazwy pułapki na ryby, która działa na tej samej zasadzie, mysz może wejść do pułapki przez stożkowy lejek wykonany z ostro zakończonych blaszek, wciska się przez ten stożkowy otwór, a ostre blaszki lekko się rozchylają pod naporem jej ciała. Ale po przejściu przez otwór, ostre blaszki się ściskają, i mysz nie ma możliwości wrócić tą samą drogą. W zbiorach Muzeum jest bardzo podobny eksponat nr 713, który jest późniejszym rozwiązaniem pułapki, ze względu na ekonomikę zamiast blaszek stosowano druty.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Tadeusz Karpiński z Wilanowa. Nr. ewidencyjny 956.