ZABYTKOWA PUŁAPKA SPRĘŻYNOWA NA SZCZURY

HISTORICAL SPRING TRAP FOR RATS

To chyba najpopularniejsza w Niemczech w okresie międzywojennym pułapka sprężynowa na myszy typu LUCHS. Reklamowana w 1919 roku.  Pułapka jest protoplastą typu LUCHS 1, (zob. eksponat nr 020).  Pułapka pochodzi z okresu pomiędzy 1911 r. a 1920 r. (zob. eksponat nr 196 w dziale reklama). Pułapka nie posiada sygnatury GWG tak jak inne pułapki będące w zbiorach Muzeum, należy w związku z tym sądzić, że pułapka została wytworzona w fabryce Fryderyk Wilmking, a nie w GWG czyli Gustaw Wilmking Gutersloh, Fabryka po uzyskaniu patentów na swoje pułapki wyprodukowała ich łącznie około 1,9 miliarda sztuk. Muzeum DDD posiada w swoich zbiorach 2 pułapki na myszy takie jak na tej reklamie, (eksponaty 20 i 21) z ruchomą kładką, oraz dwie pułapki na szczury (eksponaty 56 i 57) bez ruchomej kładki. Reklama stwierdza, że eksponaty są w rzeczywistości starsze niż je zakwfalifikowano na etykietkach. Firma przechodziła różne zmiany w nazwnictwie, aż w końcu w roku 1970 zaprzestano produkcji. Stara zabytkowa niemiecka pułapka na szczury, (przypuszczalnie lata 20 XX wieku) firmy ORIGINAL GWG, marki LUCHS  wizerunek rysia wypalony na drewnianej podstawie, miał za zadanie sugerowanie nabywcy skuteczność porównywalną z rysiem.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Damian Bałdyga z firmy “Mazur Pest Control” z miejscowości Ruciane - Nida. Nr. ewidencyjny 1619.