OPAKOWANIE PREPARATU "ENKA M 3"

Buteleczka po płynnym preparacie deratyzacyjnym. Enka M3.

Szklana buteleczka o pojemności 100 ml po płynnym preparacie deratyzacyjnym, ENKA M3, preparat ten, to wyciąg z cebuli morskiej. Substancja aktywna to toksyczny glikozyd - scylityna. Opakowanie o pojemności 100 ml wystarczało do przygotowania 0,5 kg trutki na szczury, mieszając 400 gram białego chleba z zawartością butelki. Ten eksponat ma powiązanie z eksponatem nr 123 w dziale biblioteka - wydawnictwa, poświadczenie zakupu trutki. W tamtych latach należało się wylegitymować przed Milicją Obywatelską , że nabyło się trutkę na szczury przeznaczoną do powszechnej deratyzacji.  Preparat był powszechnie używany w 1952 roku, a produkowany przez Centralę Deratyzacji Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, Wytwórnia Trutek Nr 1, Gdańsk Wrzeszcz u. Jesionowa 6. Preparat posiadał Zezwolenie nr 20.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Tadeusz Karpiński z firmy DEZYDER w Warszawie. Nr. ewiden. 014.