ZABYTKOWY OPRYSKIWACZ RĘCZNY MARKI SPRA WELL

HISTORY SPRAYER SPRAY MANUAL SPRA WELL

Opryskiwacz ręczny amerykańskiej produkcji. Opryskiwacz taki, jakiej by nie był nazwy, to nazywany był zawsze FLIT i ta nazwa była przypisana całaj gamie opryskiwaczy, stając się nazwą symboliczną i potoczną dla tego rodzaju urządzeń opryskujących , bez względu na markę producenta. W latach 50 ubiegłego wieku opryskiwacze były szeroko stosowane w Polsce w gospodarstwach domowych do zwalczania owadów zarówno w domu (karaczany, pluskwy, wszy) jak i w ogrodzie (mszyce, przędziorki itp szkodniki).  W zbiorach Muzeum DDD znajduje się kilka eksponatów opryskiwaczy FLIT wykonanych w Polsce i z polskimi napisami (exp. 007), jak i włoskich czy niemieckich. Ten eksponat jest wyjątkowy, ponieważ ma szklany zbiornik na ciecz użytkową. Natomiast oprysk wykonany tym urządzeniem nazywano "flitowaniem" . Nazwa zabiegu przetrwała dziesięciolecia, jeden z moich kolegów opowiedział mi, że opryskując klatkę w wieżowcu usłyszał rozmowę starszych pań i padły słowa "przyszli flitować" a to był rok 2011.

Eksponat przekazał do Muzeum DDD Tadeusz Karpiński z Wilanowa. Nr. ewidencyjny 1036.