OPRYSKIWACZ PLECAKOWY "GINGE" Z DANII

Knapsack sprayer "Ginge" from Denmark

Mosiężny opryskiwacz plecakowy duńskiej produkcji firmy Holger Nielsen & Co produkowany pod marką "GINGE" , podobny eksponat tej marki jest już w Muzeum. Ten egzemplarz ma 38 cm wysokości i 36 cm szerokości co przypuszczalnie daje pojemność 15 litrów. Nie jest to typowy opryskiwacz wytwarzający ciśnienie w zbiorniku, jakie się współcześnie spotyka. W tym eksponacie ciśnienie jest wytwarzane w pompie znajdującej się wewnątrz zbiornika. Każdy ruch tłoka pompy powoduje wypływ określonej ilości cieczy, szybko pompujemy, dużo cieczy wylatuje, a jak nie ruszamy dźwignią, to nic z dyszy nie wypływa. Szkoda, że eksponat nie ma lancy, bo według tej teorii, lanca nie musi mieć zaworu.

Eksponat przekazali do Muzeum DDD Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z firmy “TROJSZYK” z Warszawy, oraz Piotr Mosiczuk z Milicza,

Nr. ewidencyjny 710.