STARA PUŁAPKA SPRĘŻYNOWA NA ŁASICE I KUNY

OLD TRAP SPRING IN weasels and martens

Stara olbrzymia pułapka na kuny, lisy, łasice i tym podobne szkodniki futerkowe. Pułapka jest wyrobem domowego rzemieślnika, który wykonał ją na wzór typowych pułapek sprężynowych, stosując duże powiększenie. Pułapka ma 50 cm. długości i 20 cm. szerokości. Wizualnie można uzmysłowić sobie wielkość porównując etykietkę muzealną, która jest zbliżona wymiarami do typowej pułapki sprężynowej na myszy. Na pułapkę nabito gwoździe zostawiając łby, co świadczy, że "myśliwemu" zależalo na tym, aby nie uszkodzić skórki złapanego zwierzęcia. Na zdjęciu widać hak zabezpieczający ramkę w czasie zakładania przynęty i uzbrajania pułapki, po założeniu stróżyka, hak był odginany i pułapka zastawiona. Pułapka posiada 2 sprężyny przeciwskrętne, które wytwarzają wielką energię, zdolną połamać "myśliwemu" ręce. W wykonawstwie pułapki daje się zauważyć przesadną solidność wykonania niektórych elementów. Twórca napracował się przy jej wykonaniu.

Eksponat przekazała do Muzeum DDD Irena Nowaczyk z firmy “MRÓWA” z Bydgoszczy. Nr. ewidencyjny 644.